Make your own free website on Tripod.com

!خوش‌آمديدمقالات
جستجو


عناوين
متن
همايون اسلامي


تن‌تن، در 10 ژانويه 1929، در روزنامه Le XXme Siecle بروكسل، به دنيا آمد. مادر نداشت، و پدرش جرج رمي هرژه (Georges Remi Hergé 1907-1983) بود. تن‌تن، خبرنگاري بود، كه وارد 23 ماجراي مهيج شد، ماجراهايي كه به 55 زبان دنيا ترجمه شدند، و 200 ميليون نسخه از آنها، در سراسر دنيا به فروش رفت.

او، اكنون ديگر، مبدل به نماد بلژيك شده است. امسال، 75 سالگي اين چهره بين‌المللي، در سراسر جهان، گرامي داشته مي‌شود. به همين مناسبت، يك سكه 10 يورويي، كه چهره تن‌تن و ميلو، بر روي آنها نقش شده، ضرب شده است. اداره پست بلژيك هم، تمبر يادبودي، با تصوير او و سگش، منتشر كرده است.

تن‌تن، كه از زمان مرگ پدرش در سال 1983، وارد ماجراي جديدي نشده، 20 سال است، كه روي تي‌شرت‌ها، ليوان‌ها و ساعت‌ها زندگي مي‌كند. در واقع، شركتي كه مالك حقوق كتابهاي هرژه است، در عرض يك سال، حدود 16 ميليون يورو، از قبل كتابها و توليدات تبليغاتي تن‌تن و دوستانش سود مي‌برد. بعلاوه، اين شركت، صاحب امتياز بوتيك‌هاي تن‌تن، در سراسر جهان است. از اين بوتيك‌ها، اكنون، پنج تا در بلژيك، يكي در لندن، دو تا در ژاپن و تايوان، و يكي در زلاندنو وجود دارد.

هرژه، پدر تن‌تن، در 22 مي 1907، در شهر بروكسل، بلژيك، به دنيا آمد. در دبستان، در پاي صفحات كتاب‌هاي درسي، نقاشي مي‌كرد. نخستين طراحي‌هاي او، در مجله پيشاهنگي مدرسه، و سپس، در 1923، در ماهنامه پسران پيشاهنگ بلژيك، منشر شدند. او، در سال 1925، كه تحصيلاتش به پايان رسيد، در بخش اشتراك روزنامه Le Vingtième siècle استخدام شد.

هرژه، در سال 1926، توتور (Totor) را، كه پيش‌درآمد تن‌تن بود، در ماهنامه پسران پيشاهنگ، خلق كرد. او، پس از انجام خدمت وظيفه، در 1925، كار در ضميمه كودكان روزنامه Le Vingtième siècle را، كه بطور هفتگي چاپ مي‌شد، آغاز كرد. در 10 ژانويه 1925، تن‌تن و ميلو، در همين ضميمه، متولد شدند. اولين كتاب تن‌تن، تن‌تن در سرزمين شوراها، نام داشت.

در 1934، Casterman Publishing House در بلژيك، چاپ ماجراهاي تن‌تن را آغاز كرد. در طي جنگ جهاني دوم، خرچنگ پنجه‌طلايي، در يكي از معدود روزنامه‌هايي كه، اشغالگران آلماني اجازه فعاليت داده بودند، به نام Le Soir منتشر شد. Casterman Publishing House تصميم گرفت، كتابهاي استاندارد تمام رنگي (64 صفحه‌اي) چاپ كند، از هرژه هم خواست، داستانهاي قبلي را، به شيوه جديد، تنظيم كند. با آزادسازي بلژيك، در سال 1944، انتشار ماجراهاي تن‌تن، در Le Soir هم پايان يافت.

در 1945، او، مشغول كار، بر روي اولين كتابها بود. آنها، يكي پس از ديگري، به شيوه جديد چاپ مي‌شدند. در سال 1946، اولين شماره مجله تن‌تن چاپ شد. در 1950، كه نياز به كار دقيقتر، و توجه بيشتر به جزئيات بود، هرژه، همكاراني استخدام كرد، و كارگاه‌هاي هرژه را بنيان گذاشت. اين، آغاز سالها كار ثمربخش بود.

آخرين كتاب كامل هرژه، در 1976 به پايان رسيد. او كه مبتلا به سرطان خون شده بود، 25 فوريه 1983، در بيمارستان، بستري شد. او، ساعت 10 شب 3 مارس 1983، در كلينيك Saint-Luc University جان سپرد. ولي، تن‌تن، زنده ماند، حتي بيشتر از آفريننده‌اش عمر كرد، و يكي از افسانه‌هاي بشري شد.

اما تن‌تن، به عنوان يك شخصيت داستاني، به غير از كاكلش، چه وجه مشخصه‌اي دارد؟ او، به غير از درستي تمام عيار، هيچ وجه مشخصه‌اي ندارد، و شايد اگر، شخصيتهايي، مثل كاپيتان هادوك، كه با ضعف‌هاي بشري خود، فضاي داستان را از يكنواختي درمي‌آورند، نبودند، ماجراهاي تن‌تن، بسيار بي‌مزه مي‌شد. احتمالا، ميلو، شخصيتي كه از آغاز با تن‌تن بوده، به همين منظور خلق شده است. شايد، براي همين باشد كه، با ظهور كاپيتان هادوك، كه همان خلقيات ميلو را، به شيوه‌اي جذاب‌تر، به نمايش مي‌گذارد، نقش ميلو، كمرنگ‌تر مي‌شود.

تا آنجا كه مي‌دانيم، تمام شخصيتهاي اصلي ماجراهاي تن‌تن، از روي آدمهاي واقعي، ساخته شده‌اند. براي مثال، هرژه مي‌گويد كه، كاپيتان هادوك را، از روي ادگار پير جاكوب (Edgar Pierre Jacobs ) ساخته است.او در مصاحبه با فرون نوما سادول (Fron Numa Sadoul) از برخورد با پروفسور آگوست پيكارد (Professor August Piccard) در خيابان مي‌گويد، و ساختن يك پروفسور پيكارد كوچولو، به نام پروفسور تورنسل. او، از جوليون وگ هم مي‌گويد: ”مدتها پيش بود كه مدلي كه براي جوليون مي‌خواستم، يافتم: در طي جنگ، زماني كه در بويتسفورد (Boitsfort) زندگي مي‌كردم، ديداري داشتم با كسي كه اصلا نمي‌دانم چه مي‌خواست به من بفروشد“.

بايد پذيرفت كه، تن‌تن و شخصيتهاي ديگر هرژه، مانند ميكي ماوس و شخصيتهاي ديگر ديزني، مبدل به بخشي لاينفك از فرهنگ جهاني شده‌اند. در قديم، تصوير اساطير و فرمانروايان را بر سكه‌هاي رايج در يك كشور نقش مي‌كردند، و اكنون، تصوير قهرمانان داستانهاي مصور را بر سكه‌هاي رايج در چندين كشور نقش مي‌كنند، آيا اين تامل‌برانگيز نيست؟


11 ژانويه 2004
منابع:

75years on, Tintin sets cash tills ringing
Belgium to fete Tintin with silver 10-euro coin
The History of Tintin
Tintin and Friends
تصاوير


دو سكه 10يورويي، به مناسبت 75مين زادروز تن‌تن، ضرابخانه سلطنتي بلژيك، 8 ژانويه 2004 (عكس: AP Photo/Yves Logghe)


تمبري، كه به مناسبت 75مين زادروز تن‌تن، در بلژيك چاپ شده است (عكس: AFP/Herge/Moulinsart/File)


هرژه (عكس: Discover Tintin)

صفحات ديگر
صفحه اول
اتصالات مرتبط
Discover Tintin
Tintin and Friends
Tintin in Iran
Tintin.com
.نقل مطالب، با ذكر نشاني سايت، بلامانع است
تلگرام    سايت شخصي    سايت علوم    فال حافظ    مجله عين    ملاك    هنرسرا
All rights reserved to Homaioon Eslami.  .كليه حقوق براي همايون اسلامي محفوظ است